Hemoroidy

Ból, krwawienie czy dokuczliwe pieczenie w okolicy odbytu, to mogą być objawy hemoroidów. Badania wykazały, że hemoroidy są chorobą cywilizacyjną, dotykającą zarówno osoby w młodszym, jak i przede wszystkim w starszym wieku. Choroba hemoroidalna powszechnie uważana jest za wstydliwy problem, gdyż powstaje w intymnej części ciała.

Leczenie

Do tej pory najczęściej stosowanym i znanym sposobem leczenia hemoroidów była metoda farmakologiczna, nie zawsze wskazana ze względu np. na interakcje z przyjmowanymi lekami bądź alergie. W przypadku choroby bardziej zaawansowanej bywała podejmowana interwencja chirurgiczna. Procedury chirurgiczne, jako metody inwazyjne (ponadto bolesne i kosztowne) nie były wskazane dla wszystkich pacjentów. Ze względu na powikłania pooperacyjne, metody inwazyjne są stosowane coraz rzadziej.

Skuteczne metody nieinwazyjne - CRIORECTUM i CRIORECTUM protect

Istnieją całkowicie nieinwazyjne i niefarmakologiczne metody leczenia hemoroidów i uszkodzeń błony śluzowej odbytu. Leczenie zimnem jest skutecznym sposobem dostępnym dla wszystkich pacjentów, także alergików, osób starszych, kobiet w ciąży i matek karmiących. Metoda krioterapii ma również zastosowanie w przypadku pacjentów, co do których nie udało się uniknąć interwencji chirurgicznej. W ich przypadku, krioterapia przyśpiesza gojenie i rekonwalescencję oraz zapobiega nawrotom choroby.

Criorectum, to wypróbowany i niezawodny aplikator krioterapeutyczny wielokrotnego użytku, wykorzystujący lecznicze działanie niskiej temperatury.

Criorectum protect to dwufazowe czopki doodbytnicze, które łączą w swym działaniu niską temperaturę z technologią polimerów, przyspieszając proces gojenia zarówno ostrych, jak i przewlekłych ran okolic odbytu.

Czym są hemoroidy?

Mimo, że wiele osób boryka się z tą bolesną i nieprzyjemną chorobą, bardzo często nie wiedzą one, czym są hemoroidy i jak powstają. Hemoroidy są to naczyniowe sploty wypełnione krwią. Splot znajduje się ok. 3-4 cm powyżej odbytu, w kanale odbytu. Termin ,,hemoroidy” pochodzi z greki i oznacza krwawienie. Hemoroidy kurcząc się i rozkurczając pomagają w wypróżnianiu się i odpowiadają za szczelność odbytu. Co ciekawe, hemoroidy są naturalną strukturą w naszym ciele.

Żylaki odbytu – w sensie choroby – powstają, gdy błona śluzowa pokrywająca hemoroidy zaczyna ulegać rozciągnięciu, dochodzi do zalegania krwi w połączeniach tętniczo-żylnych i hemoroidy zaczynają krwawić, powiększać się i w dalszym etapie wypadać na zewnątrz odbytu. Wiadomo jednak, że chorobie tej sprzyja zastój krwi w miednicy małej (np. w okresie ciąży, przy długotrwałej pracy w pozycji siedzącej – pracownicy biurowi, kierowcy zawodowi), zaparcia czy nawet zwyczaj długiego "przesiadywania" w toalecie, często z przysłowiową gazetą.

Przyczyny powstawania hemoroidów oraz czynniki zwiększonego ryzyka

Przyczyny powstawania hemoroidów są bardzo różne i nie do końca poznane. Mogą to być zarówno uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa dieta, zaparcia jak i siedzący tryb życia. Są to tylko niektóre czynniki mogące spowodować chorobę hemoroidalną. Prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów zwiększają również następujące czynniki:

  • wiek – zwiększony procent zachorowalności wśród osób po 50. roku życia
  • siedząca tryb życia lub praca wymagająca długotrwałego stania
  • schorzenia wątroby
  • nadciśnienie
  • częste zaparcia
  • dieta uboga w błonnik
  • otyłość
  • ciąża i przebyty niedawno poród

  • Stopień 1. Przenikanie do światła. Powstają małe żylaki, które nie powodują większych problemów. Pojawia się krwawienie.
  • Stopień 2. Wypadanie bez powrotu do ściany kanału. Tworzą się większe guzki, które powodują ból i krwawienie. Wypadają podczas oddawania stolca i samoistnie powracają do środka.
  • Stopień 3. Wypadanie hemoroidów, lecz istnieje możliwość ponownego umieszczania ich w kanale analnym.
  • Stopień 4. Wypadnięcie tkanki bez możliwości umieszczenia jej z powrotem.

Objawy

Typowe objawy choroby hemoroidalnej to: świąd i pieczenie w okolicy odbytu, niewielkie krwawienie towarzyszące wypróżnianiu się (krew jasnoczerwona), wysięk, śluz w odbycie a także uczucie niepełnego wypróżniania. Bardzo często dochodzi do występowania kilku objawów jednocześnie.